Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Kosodrzewina

Sosna górska - kosodrzewina (Pinus mugo Turra) Ten niewielki, zimozielony krzew iglasty zwany popularnie kosodrzewiną stanowi jeden z najbardziej typowych elementów górskiego krajobrazu. Posiada dość grube gałęzie które rosną przy ziemi i lekko wznoszą się ku górze.

Kosodrzewina tworzy w górach ostatnie piętro roślinności drzewiastej - tzw. piętro kosówki, oddzielające regiel górny od piętra hal. Jest objęta ochroną.

Ma bardzo małe wymagania glebowe i z tego względu wykorzystywana jest do zalesiania obszarów wydm  i umacniania zboczy. Dobrze toleruje piaszczyste gleby, także zasypywanie gałęzi przez piasek. Kosodrzewina odgrywa ważną rolę zapobiegając osuwaniu się ziemi oraz lawinom.

Preferuje stanowiska nasłonecznione i jest odporna na mrozy.

Drewno jest lekkie, miękkie i łatwe w obróbce, jednak ze względu na krzewiastą postać oraz rzadkość występowania nie znajduje zastosowania.

 

Kora: ciemnoszara, lekko spękana, nie łuszczy się.

Szyszki: Dojrzała ma średnio 5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Młode szyszki pokryte niebieskawym lub fioletowym nalotem, dojrzałe brązowieją.

Igły: nieco krótsze i sztywniejsze niż występujące u sosny zwyczajnej. Są one zebrane w pary i często falisto wygięte.