Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Muszkarskie Podhale

Co roku, w potoku, na wszystkich odcinkach łowione są piękne okazy pstrągów jak i lipieni. Spotkanie z potokiem 40+ nie jest czymś rzadkim, takie ryby łowi się codziennie. Oczywiście znajomość wody i much ma tutaj tak samo duże znaczenie, jak na innych wodach. Od 2014 r.  na Białym Dunajcu na odcinku od Poronina do elektrowni w Szaflarach, obowiązuje zasada złow i wypuść (No Kill), tak że w przyszłości możemy liczyć na spotkanie z jeszcze większymi okazami.

Biały Dunajec to obecnie najlepsza woda pstrągowa w okręgu nowosądeckim, jeśli nie w Polsce? Od czasu gdy grupa pasjonatów wędkarstwa muchowego postawiła sobie za cel przywrócenie potokowi jego dawnej świetności, z roku na rok zaczeło przybywać w wodzie ryb dużych i coraz większych. Poprawiła się również jakość wody i estetyka brzegów. Ilość ryb łowionych przez okolicznych i przyjezdnych wędkarzy oraz dane z przeprowadzanych rokrocznie zawodów w pełni uzasadniają to twierdzenie.

Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - sztuczna mucha
Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - nastepna odmiana Nimfa - nastepna odmiana
Nimfa - nastepna odmiana Nimfa - nastepna odmiana Glaicha i imitacja dżdżownicy Glaicha i imitacja dżdżownicy
Nimfa - sztuczna mucha Nimfa - sztuczna mucha strimer - sztuczna mucha strimer - sztuczna mucha
strimer - sztuczna mucha strimer - sztuczna mucha Nimfa- sztuczna mucha Nimfa- sztuczna mucha

Potok zaczyna swój bieg w Poroninie powstając z połączenia potoków Zakopianka i Poroniec. Jest wodą o bardzo zróżnicowanym charakterze. W górnym biegu, od tamy w Poroninie pędzi po skalnym podłożu żłobiąc za wąskimi wlewami głębokie rynny i doły zakończone krótkimi płańkami. Naturalne, skalne i sztuczne progi, które natleniają wodę oraz głębokie doły sprawiają, że możemy się tam spotkać z pięknymi, zasiedziałymi okazami pstrąga potokowego jak również żródlakiem i tęczakiem. Dolna część Białego Dunajca, poniżej Szaflar ma już spokojniejszy bieg. Potok jest szeroki i leniwszy, za to bardzo urozmaicony. Podwodne uskoki skał, małe wlewiki do krótkich rynienek, rozsiane w korycie głazy stwarzają dogodne miejsce do bytowania, żerowania i połowu ryb w porze letniej. Długie podmycia pod brzegami, "leniwsze" prostki są ostoją fantastycznych Lipieni, które wbrew obiegowym opiniom w BD występują dość często i na wielu odcinkach. Środkowy odcinek Białego Dunajca jest jego najpiękniejszą częścią. Takie dwa w jednym. Znajdziemy tam i skalne progi z wąskimi burzliwymi wlewami do dołów, długie i spokojne rynny z płaniami, jak i szybkie, krótkie rynienki zaplątane w płytkich szypotach. Każdy, ale to każdy wędkarz muchowy znajdzie tam kawałek wody o ulubionym charakterze. Smaku dodaje fakt, iż na wszystkich opisanych odcinkach występują ryby w zadowalającej i przewyższającej krajowe standardy ilości. Co roku, w potoku, na wszystkich odcinkach łowione są piękne okazy pstrągów jak i lipieni. Spotkanie z potokiem 40+ nie jest czymś rzadkim, takie ryby łowi się codziennie. Oczywiście znajomość wody i much ma tutaj tak samo duże znaczenie, jak na innych wodach. Od 2014 r. na Białym Dunajcu na odcinku od Poronina do elektrowni w Szaflarach, obowiązuje zasada złow i wypuść (No Kill), tak że w przyszłości możemy liczyć na spotkanie z jeszcze większymi okazami.

.

www.muszkarskiepodhale.pl   kom.691 382 490