Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Dziki bez koralowy

Dziki bez koralowy

Krzew wysokości do 4-5m. Gałązki ma nagie, jasnobrązowe z dużymi przetchlinkami, rdzeń pomarańczowobrązowy. Pąki kuliste lub jajowate, długości 10—12 mm.

Liście złożone z 5—7 jajowatoeliptycznych listków, długości 4—8 cm, ostro i grubo piłkowanych, z górnej strony ciemnozielone, z dolnej sinozielone, nagie.

Kwiaty żółtawobiałe, zebrane w gęste, skierowane do góry, jajowate grona, długości 3—6 cm. Owoce koralowoczerwone. Kwitnie w końcu kwietnia i w maju równocześnie z rozwojem liści, wcześniej niż bez czarny. Owoce dojrzewają już w czerwcu, lipcu.

Bez koralowy występuje w Polsce w stanie dzikim lub zdziczałym w podszyciu lasów, przy drogach leśnych i na zrębach; pospolity jest w górach aż do górnej granicy kosodrzewiny, na Podkarpaciu, nadto w południowej części niżu; rzadki na północy kraju (wyspowo na Pomorzu).

Wymagania względem gleby i wilgotności ma średnie; wymaga gleb świeżych, żyznych, gliniastych, rośnie także na glebach suchych i kamienistych. Jest odporny na mróz i suszę, cienioznośny. Rośnie szybko i daje odrośle z pnia.

Bez koralowy jest bardziej ozdobny niż bez czarny na skutek jaskrawo zabarwionych owoców. Liście przy rozkładzie wytwarzają dużo zasadowej próchnicy.

Okaz spotkany w Dolinie Jaworowej