Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Lipień pospolity (Thymallus thymallus)

Lipień pospolity w Polsce występuje głównie w rzekach Karpat (Tatry) i Sudetów oraz Pomorza. Zasiedla głównie rzeki, rzadko spotykany w jeziorach. Latem przebywa na kamienistych płyciznach, zimą przenosi się do głębszych wód.

Dorasta do 30–40 cm, maksymalnie do 60 cm długości. Średnia waga Lipienia nie przekracza 1 kg, niezwykle rzadko zdarzają się okazy do 2 kg. Ciało ma lekko spłaszczone i niewielką głowę. Otwór gębowy przedni, z drobnymi zębami, szczęka górna nieco dłuższa od szczęki dolnej. Łuski są duże, mocno osadzone w skórze. Młode osobniki są srebrzysto-jasnozielone z niebieskawymi plamkami po bokach. Osobniki starsze mają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki i biały brzuch. Na bokach podłużne ciemne smugi odpowiadające rzędom łusek. Płetwy nieparzyste mają lekko fioletowy odcień, płetwa grzbietowa jest długa, wysoka i ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych i czarnych plamek. Całe ciało ma srebrzysty połysk. Dymorfizm płciowy zaznacza się większymi rozmiarami samców, płetwy grzbietowa, odbytowa, i piersiowe większe u samców niż u samic.
Żywi się larwami chruścików, jętek i innych owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody, a także mięczakami i bezkręgowcami. Duże osobniki zjadają również ryby, a nawet ssaki.
Chętnie grupuje się w małe stadka. Żyje przeciętnie od 4 do 5 lat, maksymalnie 14. Jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia dlatego jest doskonałym wskaźnikiem czystości wód.
Samce dojrzewają płciowo w 2 lub 3 roku życia, a samice w roku 4. Wiosną, w okresie tarła, lipień podejmuje wędrówki poszukując żwirowych, kamienistych miejsc z natlenioną wodą, które znajduje najczęściej w niedużych dopływach. Tarło obywa się w temperaturze 6–8 °C. Ikra ma barwę miodowo-bursztynową, jest zasypywana w piasku przez samca, który broni jej przez najbliższe 2–3 tygodnie inkubacji. Często w jednym gnieździe składa jaja kilka samic.
Występuje rzadko, dlatego ma małe znaczenie w połowach. Jest natomiast hodowany w stawach hodowlanych. Bardzo ceniony przez wędkarzy – poławiany głównie na sztuczną muchę. Spotykany w akwariach publicznych.
Wymiar ochronny Lipienia pospolitego to 30 cm, a okres ochronny od pierwszego marca  do trzydziestego pierwszego maja