Pstrąg potokowySalmo trutta
W Polsce dość liczny na południu kraju. Występuje w górskich potokach Tatr, Beskidów, Sudetów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej a także w rzekach Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Środkowego, na Warmii i Mazurach, w dopływach Warty. Żyje w zimnych, dobrze natlenionych i dzikich rzekach – głównie górskich.
Pstrąg potokowy
|
Pstrąg potokowy
|
Pstrąg potokowy
|
|
Pstrąg potokowy - pięknie wybarwione łuski. Na Podhalu duże znaczenie w jego rozwoju ma grupa wędkarzy z Białego Dunajca, która przeforsowała powstanie w Białym Dunajcu strefy nie zabierania złowionych ryb tzw. "NO KILL".
Pstrąg potokowy - pięknie wybarwione łuski. W Białym Dunajcu zorganizowała się grupa wędkarzy, która dba o zwiększenie ilości pstrągów w tej górskiej rzece.
Pstrąg potokowy - pięknie wybarwione łuski. Ryba wyzwanie dla umiejętności wędkarza. W Białym Dunajcu po złowieniu i uwiecznieniu na zdjęciu, wraca do wody.
Na patelnię trafia tylko pstrąg hodowlany.
Pstrąg potokowy
|
Pstrąg potokowy
|
Pstrąg potokowy
|
W Polsce pstrąg potokowy osiąga maksymalnie do 80 cm długości i 5 kg masy ciała. Kształt torpedowatypozwalający łatwo przemieszczać się w wartkim prądzie rzeki. Ubarwienie zmienne zależne od miejsca przebywania. Na ciele liczne czarne i czerwone kropki. Brzuch żółtobiały lub żółty. Młode osobniki mają duże, wyraźne niebieskoszare plamy na bokach. Dorosłe samce mają hakowato zagiętą ku górze szczękę dolną i dłuższą głowę niż samice.
Pstrąg potokowy jest typowym drapieżnikiem. Żywi się larwami owadów i skorupiakami, rybami i owadami. W maju chętnie zjada jętką majową, a w lipicu i sierpiniu głównie małe ryby jak: cierniki, głowacze, słonecznice, kozy itp. U pstrąga powszechny jest również kanibalizm.
Tarło odbywa sie jesienią. Jednej samicy towarzyszy kilka samców. Samice składają ikrę do zagłębień wykopanych w żwirze pokrywającym dno.
W Polsce zagrożony z powodu niszczenia jego siedlisk poprzez zabudowę hydrotechniczną rzek górskich oraz dużą presję wędkarską i kłusownictwo.
W Polsce w wodach będących w użytkowaniu PZW obowiązują następujące regulacje dotyczące połowu pstrąga potokowego:
W Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San; w rzece San oraz jej dopływach.
okres ochronny: 1 września – 31 stycznia
wymiar ochronny: 25 cm
Pozostałe wody:
okres ochronny: 1 września – 31 grudnia
wymiar ochronny: 30 cm
Limit dziennego połowu: 3 sztuki (łącznie z amurem białym, boleniem, brzaną, lipieniem, karpiem, szczupakiem i sandaczem)
Pstrąg potokowy jest hodowany głównie w celu zarybiania rzek o charakterze górskim.
Należy docenic pracę wędkarzy, którzy odtwarzają w potokach zasoby ryb. Jednym z takich kół wędkarzy jest grono zapaleńców z Białego Dunajca, które co roku wpiszcza tysiące małych pstrągów. Podziękowania dla Franciszka Sikonia za zdjęcia
Pstrąg potokowy - pobieranie ikry. Grupa białodunajeckich wędkarzy na szkoleniu z rozmnażania pstrąga.
Pstrąg potokowy - zapladnianie mleczkiem. Grupa białodunajeckich wędkarzy na szkoleniu z rozmnażania pstrąga.
Ciekawostka - dostęp wody powoduje natychmiastowe twardnienie ziarek ikry - czyli nie ma juz możliwości zapłodnienia.
Pstrąg potokowy - umieszczenie zapłodnionej ikry w skrzynkach obmywanych przepływającą wodą z potoka. Grupa białodunajeckich wędkarzy na szkoleniu z rozmnażania pstrąga.
Pstrąg potokowy - umieszczenie zapłodnionej ikry w skrzynkach obmywanych przepływającą wodą z potoka. Grupa białodunajeckich wędkarzy na szkoleniu z rozmnażania pstrąga. Ikrę umieszcza jeden z nich Franciszek Sikoń.
Pstrąg potokowy - nadwyżki zapłodnionej ikry trafiaja bezpośrednio do potoka, niestety niewiele z niej przeżyje. Grupa białodunajeckich wędkarzy w Myślenicach na szkoleniu z rozmnażania pstrąga. Franek Sikoń oraz Janusz Żegleń umieszczaja ikrę pod kamieniami.
Pstrąg potokowy - nadwyżki malutkich pstrągów trafiają do pobliskiego potoku. Grupa białodunajeckich wędkarzy w Myślenicach na szkoleniu z rozmnażania pstrąga.
Pstrąg potokowy - własna hodowla pstrągów w Białym Dunajcu. Wypuszczanie narybku do potoku.
Pstrąg potokowy - własna hodowla pstrągów w Białym Dunajcu. Wypuszczanie narybku.
Pstrąg potokowy - własna hodowla pstrągów w Białym Dunajcu. Wypuszczanie narybku do Białego Dunajca.
Pstrąg potokowy - własna hodowla pstrągów w Białym Dunajcu. Wypuszczanie narybku w Białym Dunajcu.
Pobieranie ikry
|
Zapładnianie mleczkiem
|
zapłodniona ikra
|
Zapłodniona ikra już w wodzie
|
Ikra między kamieniami
|
Maluchy trafiły do potoku
|
Wypuszczane narybku
|
Wypuszczane narybku
|
Wypuszczane narybku
|
Wypuszczane narybku
|