Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Kopieniec 8 czerwiec 2019

Kopieniec Wielki

 

 Kopieniec Wielki szczyt o wysokości 1328 m.n.p.m.

 Zbudowany jest z wapieni i dolomitów środkowego triasu. Cały masyw wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany aż po wierzchołek U jego wschodnich podnóży znajduje się polana Kopieniec (lub Polana pod Kopieńcem), na północno-zachodnich stokach polana Szałasiska, a na Przełęczy między Kopieńcami Polana między Kopieńcami. Wypasanie owiec na jego stromych stokach spowodowało ogromną ich erozję – zadeptana przez owce gleba uległa zmyciu w czasie ulewnych deszczów. Po włączeniu go do obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego zniesiono wypas i rozpoczęto regenerację jego zboczy. Obecnie są one w znacznym już stopniu zalesione, ale sam wierzchołek jest skalisty i goły, nie brak też wystających ponad poziom zbocza gołych skał wapiennych. Później przywrócono wypas kulturowy, ale tylko na Polanie pod Kopieńcem.

Na południowo-zachodnim stoku Wielkiego Kopieńca w katastrofie lotniczej w Dolinie Olczyskiej 11 sierpnia 1994 r. spadł wracający z akcji ratowniczej helikopter TOPR. W wyniku wypadku zginęło 2 jego pilotów i 2 ratowników TOPR.

Nazwa Kopieniec pojawia się w dokumentach już w 1632 r. Pierwszymi, którzy weszli na jego szczyt na nartach w zimie, byli Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski (1908). Ze szczytu roztacza się rozległy widok obejmujący całe niemal Tatry – od Hawrania aż po Osobitą. Szczególnie dobrze widać stąd obszar Doliny Suchej Wody.

W gwarze podhalańskiej kopieńcem nazywa się górę o kształcie podobnym do kopca. W Tatrach jest jeszcze drugi, również reglowy szczyt o tej samej nazwie – Wielki Kopieniec ponad Doliną Chochołowską.

Ciekawa flora roślin wapieniolubnych. M.in. stwierdzono tutaj występowanie goryczuszki lodnikowej – bardzo rzadkiej rośliny, w Polsce występującej tylko w Tatrach i to w nielicznych tylko miejscach (ok. 10 w całych polskich Tatrach). Znaleziono tutaj także na wysokości 1310 m rzadkiego w Polsce storczyka dwulistnika muszego i jest to najwyżej w Polsce położone stanowisko tej rośliny.

Szlaki 

Szlak turystyczny zielony – zielony z Toporowej Cyrhli przez Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Na polanie Kopieniec szlak rozgałęzia się; jedna jego nitka prowadzi przez szczyt Kopieńca, druga omija go prowadząc przez płaską polanę Kopieniec. Przed wejściem do Doliny Olczyskiej obydwie nitki szlaku łączą się znowu.

Czas przejścia z Toporowej Cyrhli na wierzchołek Kopieńca: 1:10 h, ↓ 1 h
Czas przejścia z Kopieńca do Jaszczurówki: 1:20 h, ↑ 1:40 h

28 maj 2016

Goryczka krótkołodygowa (Klusjusa) Kopieniec Wielki Goryczka krótkołodygowa (Klusjusa) Kopieniec Wielki Przedsionek Polany pod Kopieńcem Przedsionek Polany pod Kopieńcem
Przedsionek Polany pod Kopieńcem Przedsionek Polany pod Kopieńcem Goryczka wiosenna, Kopieniec Wielki Goryczka wiosenna, Kopieniec Wielki
Bacówki na Polanie pod Kopieńcem Bacówki na Polanie pod Kopieńcem Polana pod Kopieńcem Polana pod Kopieńcem
Bacówki na Polanie pod Kopieńcem Bacówki na Polanie pod Kopieńcem Polana pod Kopieńcem Polana pod Kopieńcem
Bacówki na Polanie pod Kopieńcem Bacówki na Polanie pod Kopieńcem
Widok z Kopieńca Na Giewont Widok z Kopieńca Na Giewont
Widok z Kopieńca na Dolinę Olczyska Widok z Kopieńca na Dolinę Olczyska
Widok z Kopieńca na Giewont i Czerwone Wierchy Widok z Kopieńca na Giewont i Czerwone Wierchy
Goryczka krótkołodygowa Kopieniec Wielki Goryczka krótkołodygowa Kopieniec Wielki
Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki
Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki Goryczka Klusjusa Kopieniec Wielki Goryczka wiosenna Kopieniec Wielki Goryczka wiosenna Kopieniec Wielki
Giewont widok z Kopieńca Giewont widok z Kopieńca