Przyjedź, Tatry czekają na Ciebie. Przyjedź, usiądź na kamieniu, poczuj magię tego miejsca - już zawsze będziesz tu wracał. :) 

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Widok na Schronisko przy Przednim Stawem

Z Palenicy do Dol. Pięciu Stawów

Szlak z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Rozpoczynamy wycieczkę na parkingu w Palenicy Białczańskiej.

Udajemy się asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka. Idziemy przez las, wzdłuż Rybiego Potoku. Po około 30 min dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Podziwiamy tutaj potęgę jednego z największych wodospadów Polski. Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospad składający się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad o wysokości do 10 metrów. Nazwa nadana w 1890 roku upamiętnia sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza na Wawel.

 

W tym miejscu skręcamy w prawo do Doliny Roztoki. Idziemy przez las, kilkakrotnie przecinając płynący potok. Dochodzimy do kolejnego rozwidlenia szlaków, na lewo czarny to zimowe podejście pod schronisko po skalnym rumowisku. My kierujemy sie nadal prosto, pod największy w Tatrach a zarazem w Polsce wodospad Siklawa. Po prawej stronie daleko w górze  od przełęczy Krzyżne,  rozpoczyna się najtrudniejszy w polskiej części Tatr szlak Orla Perć.

Dochodzimy do Siklawy, warto na chwilę usiąść przy wodospadzie, popatrzeć na pędzącą wodę. Szczególnie jest to przyjemne latem. Spadająca woda ma niską temperaturę, co znakomicie nas orzeźwi. Dalej szlakiem nad wodospadem wchodzimy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jesteśmy nad Wielkim Stawem. Kierujemy się w lewo by dojść do pięknie położonego Schroniska.